Güney Koreli elektronik devi Samsung, Mayıs ayında piyasaya sürülen Galaxy S III akıllı telefonunun satışlarının, Temmuz ayında 10 milyonu bulmasını beklediklerini açıkladı. Mobil gelirleri üç katına çıkan Samsung, Android piyasasının da yüzde 50’sini ele geçirdi.

Samsung, akıllı telefon piyasasındaki amiral gemisi olan S III’ün, Temmuz ayı sonu itibariyle dünya genelinde 300 cep telefonu operatörü tarafından satışa sunulacağını açıkladı. Şirket, Temmuz ayında S III’ün dünya genelindeki nakliyat rakamının 10 milyona ulaşmasını beklediklerini ifade etti. Bu rakama ulaşılırsa, S III, Samsung’un bugüne kadar en hızlı sattığı akıllı telefonu olacak.

S III için beklenen hedefi, Samsung’un küresel mobil biriminin başkanı Şin Jong-kyun bugün açıkladı. Öte yandan, Samsung’un verdiği rakamlar, şirketten tüketicilere değil, dağıtıcılara ulaşan rakamı temsil ediyor. Apple ise tüketicilerinin eline ulaşan ürünlerinin sayısını veriyor.

Şin açıklamasında, 2012’nin ikinci çeyreğinde, Ocak-Mart dönemine kıyasla daha fazla gelir elde etmeyi umduklarını, küresel ekonomideki sıkıntıların bazılarının endişe ettiği gibi satışlarına olumsuz etki yapmayacağını söyledi.
Samsung’un çip ve telekomünikasyon alanlarında yeni mali dönemde gelirlerinin düşeceğini öngören yatırımcılar, şirketin hisselerinin bugün yüzde 4 düşmesine ve geride kalan dört buçuk aylık dönemde en büyük gerilemeyi yaşamasına neden oldu. Şin, bu gelişmeye rağmen, “Piyasanın genel durumu, euro bölgesindeki sıkıntılar ve diğer olumsuz faktörlerin etkisiyle zorlayıcı bir tablo çiziyor... Ancak ikinci çeyrekteki rakamlarımız birinci çeyrekten daha iyi olacak” dedi.

KAR ÜÇ KATINA ÇIKTI
Yatırımcılar çip ve telekomünikasyon alanlarında karamsar bir bakışa sahip olsa da, Samsung’un mobil biriminin karı Ocak-Mart ayından neredeyse üç katına fırlayarak 3.6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, şirketin faaliyet karının yüzde 73’üne denk geliyor.

S III’ün küresel alandaki nakliyatına 29 Mayıs’ta başlandı. Ancak telefonun nakliyatı cihaza özel kılıfın ve açık mavi renkteki modelinin çok az bulunması nedeniyle sekteye uğradı. S III, standart olarak maviş veya beyaz olarak satılıyor.

SAMSUNG BİRİNCİLİĞİ SEVDİ
Küresel akıllı telefon nakliyarında 2012’in ilk çeyreğinde Apple’ı geride bırakan Samsung, 2011’de de dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi unvanını Nokia’nın elinden almıştı. Şirketin, 2012’de dünya genelinde 200 milyon akıllı telefon satması bekleniyor.

Analistler, S III’ün, kendisinden önce sunulan birçok akıllı telefonu modelini tercih dışına bırakacağını, bu yüzden yeni mali dönemde gelirlerin düşebileceğini belirtti. Aynı zamanda, S III’ün talepleri karşılayacak kadar tam donanım ve yeterli sayıda piyasaya sunulmamasıyla, Huawei ile ZTE gibi düşük fiyatlı üreticilerin oluşturacağı rekabetin Samsung’a sorun teşkil edebileceği düşünülüyor.

JPMorgan, Samsung’un ikinci çeyrekte gerçekleştireceği akıllı telefon nakliyatını 50 milyondan 45 milyona çekti.

ANDROID’İN YARISI SAMSUNG
Ocak-Mart dönemini kapsayan ilk mali öeyrekte 44.5 milyon akıllı telefon satan Samsung, akıllı telefon piyasasının yüzde 30.6’sına sahip. Her saatte dünyada 21 bin telefon satan Samsung, Google Android işletim sistemi kullanan telefonlarında yüzde 50’sini tek başına kapsyıor.

Samsung’un en büyük rakibi Apple ise ilk çeyrekte 35.1 milyon iPhone sattı. S III’ün ABD’deki satışını engellemeye çalışan Apple’ın küresel akıllı telefon piyasasındaki payı yüzde 24.1.

Kaynak: NTVMSNBC