RDK - Radyo Dinle Kaydet

RDK - Radyo Dinle Kaydet

RDK 2.0'ı nihayet bitirebildim. Oldukça zamanımı aldı ama yapmak istediklerimin büyük bir kısmını tamamladım. Özellikle RTMP (Real Time Messaging Protocol) desteği ile bayağı bir uğraştım. Malum RDK' nın önceki sürümleri RTMP protokolünü deskteklemiyordu. RDK' ya katmak istediğim bazı özellikler de vardı ama maalesef yetiştiremedim. Bunlarda bir sonraki sürüme kaldı. Yenilikleri madde madde yazalım ki neler yapıldığını daha detaylı görelim.

YAPABİLDİKLERİM

 • RTMP ve RTSP desteği verildi: Artık flash radyo formatınta yayın yapan birçok radyo kanalını rahatlıkla dinleyebileceğiz. Üstelik kaydetme imkanımız da var. Özellikle Radyo Viva, Habertürk Radyo, CNN Türk Radyo ve Cem Radyo gibi flash yayını yapan radyolar hakkında sayısız mail aldım. Bu radyoları RDK ailesine katmak gerekliydi açıkçası. Burada tek olumsuz yön ise RTMP desteği için ffmpeg.org tarafından sunulan ffmpeg.exe adındaki programı kullanmam. RDK içine doğrudan gömmek istedim ama çok vakit aldığından uğraşamadım. Harici olarak kullanmak benim için daha kolay oldu. ffmpeg.exe 19 MB' lik bir dosya olduğundan RDK' nın setup boyutu çok arttı maalesef. Gülü seven dikenine katlanır demekten başka çare yok. Unutmadan şunuda ekleyelim: RDK, RTMP ile çalışan radyolara diğerlerine nazaran biraz geç bağlanıyor. Eğer sabırlı olursanız radyonuzu dinleyebilirsiniz.
 • Radyolar arası geçişler hızlandırıldı: Bu özelliği kaç zamandır yapma niyetindeydim ama kısmet bugüneymiş. RDK' da bir radyo ile bağlantı kurulamadığında diğer radyoya geçmeniz imkansızdı. Çünkü RDK bağlantının sonlanması bitmeden diğer bir bağlantıyı açamıyordu. Çoklu-Kanal (Multi-Thread) özelliği ile artık radyolar arasında dilediğimiz hızda dolaşabileceğiz. Dinlemek istediğiniz radyo o anda çalışmasa bile beklemeden diğer bir radyoyu açabilirsiniz. Beklemenize gerek yok artık!
 • Birden fazla RDK artık çalıştırılabilir (Multiple-Instances): RDK'nın önceki sürümlerinde sadece bir tane RDK programının çalışmasına izin veriliyordu. Bu sürümde birden fazla RDK örneğini çalıştırabilirsiniz. Belki aynı anda farklı radyo yayınlarını takip etmek isteyebilirsiniz. Açıkçası ben bu özelliği kaydetmek için geliştirdim. Burada önemli bir açıklama yapmak gerek: RDK' yı çoklu olarak çalıştırabilirsiniz ama unutmayın ki RDK sadece bir tane Radyo Listesi kullanır. Eğer radyo listenizde veya ayarlarınızda bir değişiklik yaparsanız, değişiklik yaptığınız RDK örneğini en son kapatın. Böylece RDK ile yaptığınız değişiklikler unutulmamış olur. Bu kısma dikkat etmeyi unutmayın!
 • Görev çubuğuna RDK simgesi eklendi: Bu özellik çok istek alanlar arasındaydı. Bilindiği üzere RDK başlangıçta widget tarzı olarak dizayn edildi. Kullanıcılar bu tip bir arayüze sahip programları kullanmakta zorlanmışlar. Özellikle RDK ekranı pencerelerin altında kaldığında kullanımda bayağı bir sıkıntı oluşmuş. Bu sorunu gidermek için RDK'yı artık görev çubuğunda da görebileceğiz. Bu özelliği dilerseniz Ayarlar' dan kapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey Ayarlar diyalog kutusunda "Görev çubuğunda program simgesini göster" onay kutusunu kaldırmak.
 • Tüm radyo listesi geldi: RDK' nın ilk kez kurulumunda 685 adet radyo geliyor artık. Daha önceden seçtiğim 20 adet radyo ile birlikte geliyordu. Bazı kullanıcılar RDK' nın tamamında 20 tane radyo var zannedip programı silmişler. Radyo Ekle bölümünü kullanarak birçok radyoyu ekleyebilirlerdi ama bulamamışlar galiba. Eğer ilk kez RDK kuruyorsanız tüm radyo listesi ile birlikte kurulacak.
 • Youtube' tan video dinleme imkanı var artık: Gereklimiydi bilmiyorum ama ben kullanıyordum uzun zamandır. Sadece aktif etmemiştim. RDK' da URL Adresinden Ekle bölümünde URL kısmına Youtube URL' sini yapıştırırsanız RDK sizin için Youtube' a bağlanıp seçilen videoyu dinletebilir (izleyemez sadece dinleyebilirsiniz). Bazı videoları kaydetmek için yaptım. Belki işinize yarar.
 • Yeniden adlandır menüsü, Düzenle olarak değiştirildi. Artık radyonuzu adını değiştiriken URL adresinide değiştirebileceksiniz.
 • Radyo Listesindeki Farklı Kaydet, Ekle gibi menülere XML formatı da eklendi. Önceki sürümlere göre RPF formatına ek olarak XML formatında da kayıt yapabiliyoruz artık. Böylece RDK' nın listesinde bulunan radyoları okunabilir format olan XML formatına çevirerek başka programlarda kullanabilirsiniz.

YAPAMADIKLARIM

 • Zamanlanmış Kayıt: Herhangi bir satte kayıt yapma imkanı olsa iyi olurdu ama yetiştiremedim. Bir sonraki sürüme kaldı.
 • RDK'nın arayüzene Kapat ve Simge Durumunda küçült düğmeleri ekleyemedim. Açıkçası yer sorunum var. Bakalım düşünelim biraz daha.
 • Yayını ve Kaydı Duraksatma (Pause) yapıldı ama arayüz müsait olmadığından ekleyemedim. Sonraki sürümde ele alacağım.

Evet. RDK 2.0 artık kullanıma hazır. Muhtemelen indirmede sorun yaşanacaktır. Maalesef ucuz bir hosting üyeliğim var. Malum bu işler de para ile oluyor. Projelerimin devamı için BAĞIŞ YAPMAYI unutmayın!

RDK' nın 2.0 sürümünü aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Tamindir Sunucuları (CDN) [Hızlı İndirme]

RDK 2.0 indir

Yerel Sunucu (shenturk.com) [Yavaş İndirme]

      RDK 2.0 İNDİR: İndir rdk-2.0-setup.rar [6,78 MB]

NOT:
Eğer bilgisayarınızda RDK' nın eski sürümleri yüklü ise kaldırmanıza gerek yoktur. RDK 2.0 kurulum programı, eski sürümü kaldırıp yerine 2.0 sürümünü kurar.