RDK 3.0 ve Zamanlanmış Kayıt

RDK 3.0 ve Zamanlanmış Kayıt

RDK 2.0 yayınlandığı günden bu yana yaklaşık 7 ay geçmiş. Oldukça uzun bir süre. Arayı biraz fazla uzatmışım galiba. Aslında bu sürümü yayınlamayı düşünmüyordum. Hala bazı eksiklikler var. Eksikleri tamamlamak sene sonunu bulabilir diye biraz acele ettim. Artık bu kadar uzun aralıkta yeni sürüm yayınlamaktansa daha az özellik ekleyerek yeni sürüm yayınlamayı düşünüyorum. Gelelim RDK 3.0' daki yeni özelliklere:

YAPTIKLARIM :

 • Kapat ve Simge Durumuna Küçült düğmeleri eklendi: Birçok kullanıcının şikayet ettiği bu eksikliği gidermeye çalıştım. RDK ana penceresinin en sağında bu düğmeleri bulabilirsiniz. Programın görselliğinden pek ödün vermek istemedim ama açıkçası biraz yakışmadı gibi geldi bana. Beğenen veya beğenmeyen arkadaşlar yorum yapsın lütfen. Gelecek sürümde kaldırıp kaldırmayacağımı bu yorumlardan belirleyeceğim.
 • Zamanlanmış Kayıt desteği verildi: RDK' da ençok bu özelliğin eksikliğinden bahsediliyordu. Elimden geldiğince gidermeye çalıştım. Şimdilik oldukça basit bir şekilde yaptım. Fazla bir özelliği yok ama işinizi görecektir umarım. Kullanımı oldukça basittir. Açıklamaya çalışayım:
  • Zamanlanmış kaydı etkinleştir: Bu seçenek kutusunu işaretlediğinizde zamanlanmış kayıt aktif hale gelecektir. Ayrıca RDK ekranında saat şeklindeki simge beyazdan yeşil renge döner. Başlangıçta aktif değildir.
  • Radyo adı: Otomatik olarak kayıt yapılacak radyonun adını buradan seçebilirsiniz. Bu liste radyo listenizle aynıdır. Aynı isimde radyo adları kullanmayın. Bu kısım isim temelli çalıştığından aynı isimdeki radyolardan ilk bulduğunu otomatik olarak seçer.
  • Başlangıç saati: Otomatik kayıt için başlangıç zamanını buradan seçin. Bu kısım 24 saat formatında hazırlanmıştır. Örneğin gece 11:00'da kayıt yapmak için 23:00 seçilmelidir.
  • Kayıt Süresi: Adında anlaşılacağı üzere radyo kaydının ne kadar süreceğini belirtir. Yine 24 saat biçimindedir. Şimdilik sadece 24 saat kayıt yapılabilmektedir. Süre 24 saati aşamaz.
  • Kayıt sırasında sessiz konuma geç: Kayıt sırasında radyoyu sessiz konuma getirir (Mute özelliği).
  • Kayıt işlemi sona erdiğinde: Bu kısımdan kayıt işlemi bittiğinde yapılacak eylemi belirleyebilirsiniz. Toplam 6 farklı seçenek mevcuttur.

  Zamanlanmış kayıt işlemi hergün aynı saatte tekrarlayacak şekilde tasarlanmıştır. Gelişmiş özellikler henüz mevcut değildir (Örneğin belirli günde başlayıp yine belirli günde sonlanması gibi). Bu tip gelişmiş özellikleri kullanabilmeniz için RDK'ya komut satırı desteğide de getirildi. Bu özelliklerin nasıl kullanılcağını "Komut Satırı desteği verildi" başlığında bulabilirsiniz.

 • Gelişmiş seçenekler eklendi: RDK için en gerekli özelliklerden birisi de global kısayol tuşlarının seçimlik olmasıydı. Bazı programlar ile RDK'nın kullandığı kısayol tuşları çakışıyordu. Örneğin Photo Shop'ta Ctrl + Alt + R ile RDK'da kayıt tuşları aynıydı. Artık bu tuşları kendimiz belirleyebileceğiz. Ayrıca RDK'nın bağlantı için kullanığı bazı iç parametreler de seçilebilir yapıldı. Tüm bu özellikleri Seçenekler->Gelişmiş sekmesinde bulabilirsiniz.
 • URL adresinden ekle menüsü geliştirildi: RDK içinde URL adresinden bir radyo eklemek çok kullanışlı değildi. Bu sorun klasik bir iletişim kutusu ile kolay hale getirildi. Ayrıca Youtube için URL ekle menüsü de geldi.
 • Alfabetik sıralama geldi: Rayo listenizde alfabetik sıralama yapabilirsiniz. Bunun için radyo listesi üzerinde farenin sağ tuşuna basarak Sırala menüsünden dilediğiniz sıralama türünü seçebilirsiniz.
 • Taşınabilir sürüm geliştirildi (Portable version): RDK'nın artık taşınabilir sürümü de mevcut. USB bellekler içinden kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Tüm ayarlar çalışma klasöründe tutulduğundan kolaylıkla ayarlarınıza ve radyo listenize ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan taşınabilir sürümünü indirebilirsiniz.
 • Komut Satırı desteği verildi: Komut satırı desteği Zamanlanmış Kayıt için gerekli hale geldi. Bu kısım gelişmiş kayıt yapacaklar için düzenlendi. Windows kullanıcılarının yakından bildiği Zamanlanmış Görevler (Scheduled Tasks) ile kolayca kullanabilirsiniz. RDK'da tanımlanan komut satırı parametrelerini açıklayalım:
  • -record : (Gerekli) Bu parametre kayıt işleminin aktif olacağını belirtir.
   Örnek: -record
  • -name="RADYO ADI" : (Gerekli) Kayıt yapılacak radyonun adı. Bu isim radyo listesinde daha önceden kayıtlı olmalıdır ve eğer radyo adında boşluk karakteri varsa "" sembolleri arasında kullanılmalıdır. Küçük büyük harf duyarlılığı yoktur ama en garanti yol radyo adını radyo listenizdeki isim ile aynı vermenizdir.
   Örnek1: -name="Best FM", Örnek2: -name=Zeplin
  • -duration=SÜRE : (Gerekli) 24 saat biçiminde kayıt süresi. saat:dakika:saniye: şeklinde belirtilmelidir. Saniye verilmeyebilir.
   Örnek1: 01:30, Örnek2: 01:25:30, Örnek3: 00:01 (dikkat edin sadece 1 dakika)
  • -time=ZAMAN : (Opsiyonel) 24 saat biçiminde kaydın ne zaman başlayacağını belirtir. Eğer bu parametre kullanılmamışsa kayıt RDK başladığında hemen devreye girer.
   Örnek: -time=23:16:00 (saniye kısmı mecburi değildir.)
  • -mute : (Opsiyonel) Kayıt işlemi sırasında sessiz konuma geçilmesi için kullanılır.
  • -volume=SEVİYE : (Opsiyonel) Kayıt esnasında ses seviyesini ayarlar. 0 ile 100 arasında bir sayı olmalıdır.
   Örnek: -volume=85
  • -action=KOMUT : (Opsiyonel) Kayıt işlemi bittiğinde ne yapılacağını belirtir. Eğer belirtilmemişse RDK çalışmaya devam eder. KOMUT kısmı metinsel ifadedir ve şu değerleri alabilir:
   • stop : Radyoyu durdurur.
   • close : RDK'yı kapatır.
   • shutdown : Bilgisayarı kapatır.
   • reboot : Bilgisayarı yeniden başlatır.
   • logoff : Bilgisayar oturumunu kapatır.

   Örnek1: -action=shutdown

  • -quit : Açık olan tüm RDK örneklerini kapatır.

  Birkaç örnek verelim:

  Örnek #1:
  > rdk.exe -record -name="Alem FM" -duration=00:30:00
  Bu satır Alem FM' den 30 dakika kayıt yapmak için kullanılabilir.

  Örnek #2:
  > rdk.exe -record -name="Best FM" -time=22:00 -duration=01:30 -mute
  Bu satır Best FM'den gece saat 10'da 1,5 saat sessiz konumda kayıt yapar.

  Örnek #3:
  > rdk.exe -record -name=RetroTurk -time=03:00 -duration=01:05:00 -volume=25 -action=shutdown
  Bu satır RetroTurk'ten saat sabah 3'te 1 saat 5 dakika ses %25 seviyesinde kayıt yapar. İşlem tamamlandığında bilgisayarı otomatik olarak kapatır.

YAPACAKLARIM :

 • Ekolayzır : Bu kısmı yetiştiremedim. Sonraki sürümde yapmaya çalışacağım.
 • Windws 7 TaskBarButton desteği : Windows 7 ve sonrası işletim sistemlerinde kullanılan bu özelliği yaptım ama henüz test aşamasında kaldığı için yayınlayamadım. Bilindiği üzere Windows Media Player gibi programlar bu özelliği kullanıyor.

RDK 3.0 artık kullanıma hazır. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız yorumlarınızı mutlaka belirtin. Projelerimin devamı için BAĞIŞ YAPMAYI da unutmayın!

Yerel Sunucu (shenturk.com)

      RDK 3.0 (KURULUM): İndir rdk-3.0-setup.rar [6,66 MB]
      RDK 3.0 (TAŞINABİLİR): İndir rdk-3.0-portable.zip [8,30 MB]

NOT:
Eğer bilgisayarınızda RDK' nın eski sürümleri yüklü ise kaldırmanıza gerek yoktur. RDK 3.0 kurulum programı, eski sürümü kaldırıp yerine 3.0 sürümünü kurar.