Mini Döviz Ekran Görüntüsü

Yepyeni bir masaüstü aracı ile yine karşınızdayım. Bu kez biraz mali konulara el atalım dedim. Birçok kez benden ısrarla istenilen projeyi henüz bitirebildim. Projeye Mini Döviz adını verdim. Adında da anlaşılacağı üzere çevrimiçi döviz kurlarını takip etmeye yarıyor. Oldukça küçük boyutlu ve şık bir görünüme sahip. Üstelik sistem kaynaklarını oldukça tasarruflu kullanıyor. Mini Hava kullanıcılarının yabancılık çekmeyeceği bir arayüze sahip. Eğer Mini Hava' yı daha önce kullandıysanız zorlanmayaksınız. Lafı fazla uzatmadan proje hakkında bilgi verelim.

AÇIKLAMALAR

Mini Döviz ilk çalıştığında varsayılan olarak Serbest Piyasa' nın Dolar ve Euro döviz kuru bilgilerini görüntülemektedir. Eğer takip etmek istediğiniz döviz kurunu değiştirmek isterseniz aşağıdaki açıklamaları okuyunuz:

MİNİ DÖVİZ PENCERESİNDE DÖVİZ KURUNU AYARLAMAK:

  • Mini Döviz penceresinde Seçenekler düğmesine tıklatın.

  • Daha sonra Seçenekler iletişim kutusunda şu adımları takip edin.
    1. Döviz Kaynağı bölümünden döviz bilgilerinin alınacağı kaynağı seçin: Örneğin Serbest Piyasa. Bu bölümde mevcut olan Veri Kaynağı türleri şunlardır: Serbest Piyasa, TCMB - Döviz, TCMB - Efektif, Akbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Zirrat Bankası.
    2. Döviz Kuru bölümünden de görüntülenmesini istediğiniz döviz türünü seçin. Öğrenebileceğiniz döviz çeşitleri şunlardır: ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, İsviçre Frangı, Suudi Arabistan Riyali, Kanada Doları, Avustralya Doları, Danimarka Kronu, Norveç Kronu, İsveç Kronu.
    3. Son olarak kaydet düğmesine basınız.

    Tüm yapmanız gereken bu kadar...

YENİ BİR MİNİ DÖVİZ PENCERESİ EKLEMEK:

Eğer aynı anda başka Döviz Kaynağından diğer bir Döviz Kurunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken hemen Mini Döviz penceresi üzerinde farenin sağ tuşuna basmak.

Yeni Döviz Ekle menüsü seçildiğinde hemen ekrana seçtim yaptığınız Mini Döviz pencersinin yeni bir kopyası açılır. Bu pencerede istediğiniz Döviz Kurunu görüntülemek için yukarıda anlatılan kısımları tekrar edebilirsiniz.

Mini Döviz her açıldığında tüm döviz kuru pencereleri otomatik olarak açılır. Eğer bir pencereyi tamamen kaldırmak isterseniz pencere üzerinde sağ tuşa basıp Kaldır menüsünü seçmeniz yeterlidir.

Mini Döviz' i indirebileceğiniz adresi hemen verelim:

    Mini Döviz İNDİR: minidoviz-setup.rar [248 KB]

NOT#1
Programdaki bazı bankalar tüm döviz kurlarını içermemektedir. Örneğin Döviz Kaynağı olarak Akbank ve Döviz Kuru olarak Suudi Arabistan Riyali seçildiğinde
ekranda döviz kuru bilgileri görüntülenmez. Döviz kuru Alış ve Satış değerleri yerine - . - - - - ifadeleri görüntülenir. Bu durum bazen programın verileri tam olarak alamadığı durumlarda da oluşur. Örneğin İnternet bağlantısı olmadığı durumlarda. Lütfen bu iki durumu karıştırmayın.

NOT#2
Mini Döviz tamamen ücretsizdir. Serbestçe kopyalanabilir, çoğaltılabilir ve dağıtılabilir.  Fakat bu proje açık kaynak kodlu değildir. Web sitesine gelir olması amacıyla projenin kaynak kodu bağış karşılığı dağıtılmaktadır.