Mini Hava Ekran Görüntüsü

Hava Durumu programlarıma bir yenisi daha eklendi. Hatırlayacağınız gibi bu işe ilk önce Hava Cıva! ile başlamıştım. Yaklaşık 3 yıldır birçok bilgisayar kullanıcısının vazgeçilmez programları arasında yer aldı. Fakat bildiğiniz üzere bazı şehirlerin hava durumu bilgilerini içermiyordu. Yahoo! hava durumu servisi Türkiye' deki illerin tamamını kapsamamaktaydı. Bende bu duruma bir son vermek amacıyla MSN hava durumu servislerinden yararlanmanın yollarını araştırdım ve sonunda istediğim verileri nasıl elde edebileceğimi buldum. Özetle söylemek gerekirse: Artık Türkiye' deki tüm illerin hava durumu bilgilerine ulaşabileceğiz. Hatta bazı ilçelerin bile...

Mini Hava adınını verdiğim bu proje klasik programlardan biraz farklı geliştirildi. Herbir hava durumu penceresi aslında ayrı bir process. Böylelikle bir hava durumu penceresi çalışamaz duruma geldiğinde bile diğer pencereler etkilenmeden çalışmalarına devam edebiliyorlar. Bu projede bazı özel teknikler de geliştirdim. Delphi Widgets adını verdiğim bir framework üzerinde çalışıyor. Ayrıca belirli bir süre kullanıcı programla ilgilenmezse hemen en düşük hafıza moduna geçiyor. Idle (boşta) çalışması sırasında yaklaşık  400K hafıza kullanıyor. İşlemci tüketimi ise bir o kadar düşük. Daha ne isteyelim...

AÇIKLAMALAR

Program oldukça basit bir arayüze sahip. Özellikle Microsoft Vista üzerinde Kenar Çubuğu ile birlikte gelen Araçları kullandıysanız hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Mini Hava ilk çalıştığında varsayılan il olarak İstanbul' un hava durumunu görüntülemektedir. Bulunduğunuz ili değiştirmek oldukça basit. Aşağıdaki açıklamaları takip etmeniz yeterli:

HAVA DUMUNU PENCERESİNİ BULUNDUĞUMUZ İLE GÖRE AYARLAMAK:

 • Yukarıdaki resimden anlaşılacağı gibi Mini Hava penceresinde Seçenekler düğmesine tıklatın.

 • Daha sonra Seçenekler iletişim kutusunda şu adımları takip edin.
  1. Şehir Adı bölümüne bulunduğunuz şehrin adını girin: Örneğin Kars.
  2. Bul düğmesine basınız. Arama sonuçları bölümünde bulunan sonuçların listelenmesini bekleyiniz.
  3. Aradığınız şehir adına uyan satırı seçiniz. İlk satır otomatik olarak seçilir.
  4. Son olarak kaydet düğmesine basınız.

  Hepsi bu kadar...

YENİ BİR HAVA DURUMU PENCERESİ EKLEMEK:

Eğer aynı anda başka bir ilin hava durumunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken hemen Mini Hava penceresi üzerinde farenin sağ tuşuna basmak.

Yeni Şehir Ekle menüsü seçildiğinde hemen ekrana İstanbul'  un hava durumunu gösteren  yeni bir Mini Hava pencersi açılır. Bu pencerede istediğiniz şehrin hava durumunu göstermek için yukarıda anlatılan kısımları tekrar edebilirsiniz.

Unutmadan Mini Hava her açıldığında tüm şehirler otomatik olarak açılır. Eğer bir pencereyi tamamen kaldırmak isterseniz pencere üzerinde sağ tuşa basıp Kaldır menüsünü seçmeniz yeterlidir.

Şimdilik anlatabileceklerim bu kadar . Hemen Mini Hava' yı indirebileceğiniz adresi vereyim:

    Mini Hava İNDİR: minihava-setup.rar [297 KB]

NOT

Mini Hava tamamen ücretsizdir. Serbestçe kopyalanabilir, çoğaltılabilir ve dağıtılabilir.  Fakat bu proje açık kaynak kodlu değildir. Web sitesine gelir olması amacıyla projenin kaynak kodu ücret karşılığı dağıtılmaktadır.