Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi unvanına sahip olan Samsung’un, Apple’ın açtığı dava sonucunda Nexus akıllı telefonlarını ABD’de satmasına yasak getirildi. Birkaç gün önce tablet bilgisayarlarının ABD’de satışı yasaklanan Samsung, alınan kararın yürürlüğe girme tarihini erteletmek için mahkemeye başvuracak.


Apple’ın, Samsung akıllı telefonları ve tablet bilgisayarlarını hedef alan patent ve telif hakkı ihlali suçmalamarının ardından, San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, ilk olarak 26 Haziran’da aldığı kararla Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarının ABD’de satışına yasak getirmişti. Dün alınan kararka bu sefer Nexus akıllı telefonlarının ABD’de satışı engellendi.

Koh, 7 Haziran’da Galaxy S III akıllı telefonunun satışına yasak getirilmesi için açılan davaya da bakan isim. Koh, dün aldığı kararda, “Samsung’un ABD piyasasından ürünlerini çekmek zorunda kalması şirkete zarar verecek. Ancak bu kararın alınmaması halinde Apple’ın göreceği zarar çok daha büyük olacak.. Apple’ın patent hakları konusunda yaptığı başvuru oldukça güçlü çünkü son derece önemli deliller sundular” dedi.

219 milyar dolarlık küresel akıllı telefon piyasasının en büyük iki oyuncusu olan Samsung ve Apple, yıllardır birbirleriyle patent ve telif hakları üzerinde kavga ediyor. Koh, Apple’ın geçmişte yaptığı çok sayıda başvuruyı reddetmiş olmasına rağmen, bir hafta içinde çıkan iki kararla dünyanın en büyük şirketinin yüzünü güldürdü.

“KARARIN ETKİSİ BÜYÜK”
Boston merkezli araştırma şirketi Yankee Group analisti Carl Howe, mahkemeden çıkan kararı Business Week’e değerlendirdi. Howe, “Samsung, akıllı telefon piyasasında Apple’a karşı en büyük rekabeti sunan şirket. Bu sebeple Güney Korelilerin aleyhine çıkan karar oldukça önemli... Galaxy tablet için de aynı kararın alındığını ele alırsak, Samsung’u ABD piyasasında büyük zorluklar bekliyor” dedi.

Califorina, Cupertino merkezli araştırma şirketi IDC’nin rakamlarına göre, Samsung yüzde 29.1 ile küresel akıllı telefon nakliyatında birinci sırada. Apple, yüzde 24.2 ile rakibinin ardından geliyor.

25 ÜRÜNÜ DAVA ETTİ
Apple, en son olarak Galaxy S III telefonunun önünü kesmek için mahkemeye başvurmuştu. Yasak getirdiği Nexus modeli de dahil olmak üzere, Apple’ın bugüne kadar mahkemeye verdiği Samsung ürünlerinin sayısı 25’i buldu.

Samsung sözcüsü Adam Yates, “Dün alınan kararın ardından hayal kırıklığı yaşadık... Gereken tüm önlemleri alacağız, yasal işlemlerde bulunacağız. Galaxy Nexus’a tüm tüketicilerin erişebilmesini istiyoruz” dedi.

“BÜYÜK ORTAKLAR”
Mahkeme salonlarının dışında, Apple ve Samsung önemli bir iş ilişkisine sahip. Apple’ın yarı iletkenleri ve ekranlarının büyük kısmını üreten Samsung, en büyük rakibinin aynı zamanda önemli bir tedarikçisi. Apple, Samsung’un en büyük çip ve ekran alıcısı konumunda. Diğer yandan, Bloomber rakamlarına göre, Samsung’un gelirinin yaklaşık yüzde 7.6’sı Apple’dan geliyor.

Piyasa araştırma şirketi Strategy Analytics şirketinin verilerine göre, akıllı telefon ve tablet nakliyat rakamlarını açıklamayan Samsung, 2012’nin ilk çeyreğinde 44.5 milyon akıllı telefon sattı.

ERTELEME TALEBİ
Samsung’un avukatlarından Kevin Johnson, şirketin bugün mahkemeye başvurarak Nexus’un yasaklanmasını öngören kararı ertelenmesini talep edecek.

Koh, Apple’ın yaptığı başvuruda, Samsung tarafından dört patentlerinin ihlal edildiğini öne sürdüğünü belirtti. Koh, yarın yapacakları başvurunun yanı sıra, Galaxy Tablet bilgisayarı hakkındaki kararın da ertelenmesini isteyeceklerini söyledi.

Kaynak: NTVMSNBC