Güzel bir pazar gecesinde nihayet bilgisayarın başına geçebildim. Bütün gün radyo hataları bildirimi ile ilgili mail aldım. iPhone ile cevap vermek istedim ama onunla bile bu kadar maile cevap vermek vakit alacağından bu işleri eve dönünce hallederim dedim. Konumuz, başlıktan da anlaşılağı üzere SpectrumMedia grubuna ait radyoların artık çalışmaması. Bu radyolar artık Karnaval Player üzerinden dinlenilebiliyor. Eve geldikten sonra bu flash ile yazılmış player'a küçük bazı hacking teknikleri uygulamaya karar verdim. Biraz uğraştırdı ama sonunda yüksek kalitede (AAC+) yayın yapan URL adreslerini elde ettim. Fakat burada en büyük sorun yayınların FLV formatında olması. RDK' da FLV desteği maalesef yok. Bu durum un4seen ile gelen BASS Media Library' den kaynaklanıyor. RDK içinde kullandığım ortam kütüphanesi bu. Sorun büyük anlayacığınız. Ama ben yinede VLC için URL adreslerini vereyim dedim. Eğer VLC kullanıyorsanız bu URL adresleri işinize yarayabilir. URL adresleri aşağıda:

YENİDEN DÜZENLEME #2 (15 Mayıs 2012):
Spectrum Medya grubuna ait olan bu radyolar www.streamtheworld.com üzerinden yayın yapıyor. Henüz Karnaval Player'ın iPhone/iPad sürümü çıkmadı ama küçük bir araştırma yaptım. Bu radyoların iPhone sürümlerinin kullanabileceği URL adreslerini bulmaya çalıştım. Açıkçası başarılı olacağımı pek tahmin etmiyordum ama kısmen başarılı oldum. Aynı yayın şirketini kullanan başka radyoların programlarını hackleyerek istediğim kanalların URL adreslerini elde ettim. Böylece karnaval player'ın resmi iPhone/iPad sürümünü beklemeye gerek kalmadan tüm kanalları dinleyebileceğiz. Radio Mydonose bile var. Uzun zamandır dinleyemiyordum açıkçası. Üstelik AAC+ kalitesinde... Aşağıdaki linklerde RDK yada Winamp için uyumlu olan PLS dosyalarının URL adreslerini veriyorum. Keyifle dinleyelim artık...

Metro FM:
http://provisioning.streamtheworld.com/pls/METRO_FMAAC.pls

Süper FM:
http://provisioning.streamtheworld.com/pls/SUPER_FMAAC.pls

Joy FM:
http://provisioning.streamtheworld.com/pls/JOY_FMAAC.pls

Joy Türk:
http://provisioning.streamtheworld.com/pls/JOY_TURKAAC.pls

Radio MyDonose:
http://provisioning.streamtheworld.com/pls/RADIO_MYDONOSEAAC.pls

YENİDEN DÜZENLEME (26 Nisan 2012):
Aşağıdaki adreslerden METRO FM yeni karnaval player içinden değiştirilmiş. Eğer aşağıdaki eski URL' yi bir tarayıcıya yapıştırırsanız "403 Forbidden" hata mesajı alırsınız. Doğal olarak VLC' den çalışmıyor. Basit bir parametre değişikliği yapılmış (pageURL parametresi eklenmiş). Yeni URL aşağıda:

Metro FM:
Eski URL: http://7919.live.streamtheworld.com/METRO_FMAAC

Yeni URL: http://7919.live.streamtheworld.com/METRO_FMAAC?pageURL=aHR0cDovL21ldHJvZm0ua2FybmF2YWwuY29tL3JlYWRtZS5odG1s

Süper FM:
http://7919.live.streamtheworld.com/SUPER_FMAAC

Joy FM:
http://7919.live.streamtheworld.com/JOY_FMAAC

Joy Türk:
http://7919.live.streamtheworld.com/JOY_TURKAAC

Radio MyDonose:
http://7919.live.streamtheworld.com/RADIO_MYDONOSEAAC

VLC ile Metro FM, Süper FM, Joy FM, Joy Türk, Radio Mydonose

VLC ile Metro FM, Süper FM, Joy FM, Joy Türk, Radio Mydonose

Yukarıdaki adresleri VLC' den dinleyebilmek için şunları yapın. Ana pencere üzerinde Ortam menüsüne girin ve Ağ Akışı Aç (Ctrl+N) menüsünü seçin.
Karşınıza gelen iletişim kutusunda Bir internet ağ adresi yazın kısmına istediğiniz URL adresini girin ve Oynat düğmesine bazın.
Hepsi bu. (VLC yi seviyorum!)

Karnaval Player' in iPhone sürümü çıktığında RDK için URL adreslerini de elde etmeye çalışacağım. Umarım hallederim...

Meraklısına:
Eğer bu adresleri nereden bulduğumu merak ediyorsanız işte asıl URL burada: http://playerservices.streamtheworld.com/api/livestream?version=1.5&mount=RADIO_MYDONOSEAAC
Burada mount parametresini değiştirerek yayınların adreslerini elde edebilirsiniz (Yukarıdaki linklerde URL path kısmı).

İyi geceler...